Svensken kan få chansen med McDavid direkt: ”Det underlättar en hel del”

By Anton Edman

Pontus Åberg trejdas från Nashville till Edmonton. Där blir han lagkamrat med Connor McDavid. Och Oscar Klefbom tror att Åberg mycket möjligt kan paras ihop med den kanadensiska superstjärnan.
– Det ska bli kul för honom att spela med en sådan som McDavid, det underlättar en hel del, säger Klefbom till hockesyverige.se.

ANAHEIM (HOCKEYSVERIGE.SE)
Pontus Åberg gjorde ett starkt slutspel med Nashville Predators förra säsongen. Men i år har det gått tyngre för forwarden. Åberg har haft svårt att leverera poäng när han fått chansen, och står på åtta poäng (2+6) efter 37 matcher med Nashville.

Nu står det klart att klubben väljer att trejda bort 24-åringen, som har ett år kvar på kontraktet, till Edmonton. Där tas han emot med öppna armar av sin nya lagkamrat Oscar Klefbom.
– Kul. Det är inte lätt att ta sig en plats i Nashville när man är forward i det laget. De har rätt så många, säger Edmonton-backen till hockeysverige.se.
– Det ska bli kul att se honom. Han har bra speed och mycket skill. Jag tycker att han är underskattad. Jag tror han kan bli en liten överraskning faktiskt. Det ska bli väldigt kul och se vad han kan tillföra här i Edmonton.

”KOMMER FÅ VARA I NÅN AV TOPPKEDJORNA”

Pontus Åbergs flytt till Edmonton innebär inte bara ett miljöombyte. Han lär även rankas högre i den nya klubben, som förväntas trejda iväg fler spelare innan kvällens deadline i och med att slutspelschanserna i princip är borta.

Kanske kan han till och med få chansen i lagets förstakedja med Connor McDavid?
– I någon av de två toppkedjorna kommer han att få vara i alla fall. Sedan kommer det säkert testas lite olika kombinationer. Men han kommer absolut att få chansen, tror Klefbom.
– Det ska bli kul för honom att spela

Läs mer här: Svensken kan få chansen med McDavid direkt: ”Det underlättar en hel del”

kommentarer