Brittiska monologer får ny form på Bastionen
Kultförklarade tv-monologer av brittiska Alan Bennett. Det bjuder den engelskspråkiga teatergruppen Playmate theatre på i sin första uppsättning, Talking Heads, som spelas på Bastionen i Malmö fredag och lördag. – Av tre av Bennets karaktärer har vi skapat ett stycke levande drama som precis Mr Bean är roligt men också sorgligt, berättar skådespelaren Vanessa Poole.
1987 skrev den brittiska dramatikern och författaren Alan Bennett en serie humoristiska och socialrealistiska monologer för tv som sändes under namnet Talking Heads 1988. 1998 följde Bennet upp med ytterligare en omgång monologer och Talking Heads är vid det här laget kultförklarad tv i Storbritannien, men kanske inte lika kända i Sverige.
Det vill den Malmöbaserade, engelskspråkiga teatergruppen Playmate theatre ändra på.
– Talking Heads är observationskomedi, man observerar hur folk är och gräver bakom yta och ser humorn och tragiken i människors liv och det skiljer sig inte så mycket från svensk humor, menar skådespelaren Kevin Benn.
– Engelsk humor är mycket av en mask och där bakom finns smärta, lidande, ensamhet och många andra starka känslor, inflikar föreställningens regissör Annalisa Rossi.
– Talking Heads är också en del av traditionen av brittisk humor på tv som Monty Python och The Goon Show och det är svenskarna också uppvuxna med, fortsätter Vanessa Poole.
Playmate theatre är namnet på den barnteater som Kevin Benn gjort sedan han lämnade Teater 23. Nu blir det också namnet på den engelskspråkiga teatergrupp som han, Vanessa Poole och kollegan Robin Gott har startat för att sätta upp Talking Heads
– Vi tre träffades genom The International Theatre och där träffade vi också Annalisa Rossi som regisserar och hennes man Claudio Rosati som skrivit helt ny musik till föreställningen, berättar Kevin Benn.
– Det började med själva pjäsen, att vi ville göra de här monologerna på något sätt, säger Robin Gott. Det finns …
Läs mer här: Brittiska monologer får ny form på Bastionen