Anna Anka har förlorat vårdnadstvisten
Anna Anka har länge kämpat för att få behålla sonen Ethan, 11, i vårdnadstvisten med ex-maken Paul Anka, 75.
Men nu står det klart att det är Paul som har tilldelats vårdnaden skriver Aftonbladet.
2009 skilde sig Anna och Paul och sedan dess har Hollywoodfrun hållit en låg profil.
Anna menar på att Paul har falskt anklagat henne om hur hon ska ha betett sig mot barnen.
– Han kastade anklagelser på mig och sedan var skadan gjord utan att det blir några konsekvenser för hans beteende, har Anna Anka tidigare berättat.
I måndags var förhandlingarna klara och domaren Henry J Walsh beslutade att Paul Anka ska tilldelas vårdnaden om deras gemensamma son Ethan. Domaren meddelar att det har varit ett ”komplext och svårt fall” och att Ethans egen vilja har varit betydelsefull för beslutet om vem som ska få vårdnaden. Han konstaterar att pojken inte bör delta i något tv-program med sin mamma och att han mår bra.
”I Ethans fall finns det inga bevis på onormalt beteende. Han går i skolan och är en normal elvaåring”, står det bland annat i domen.
Anna Anka berättade i slutet på april att hon inte tänker ge upp förrän hon har fått vårdnaden:
– Hans (Paul Anka reds. anm) hat mot mig är större än kärleken han har för Ethan. Men du kan skjuta mig i båda benen, jag slutar inte för det. Jag ger mig inte innan jag får tillbaka mitt barn.
Läs mer här: Anna Anka har förlorat vårdnadstvisten