Alcraft GT – ny teknik och gamla begrepp

By Peter Klemensberger

Storhetstiden för brittisk bilindustri må vara passerad men nu har Alcraft Motor Company presenterat sin första bil: Alcraft GT. Man har dock fortfarande lång väg att vandra, det rör sig om ett crowfoundingprojekt och fastän man bara kan visa upp en modell till Low Carbon Vehicle-mässan nästa vecka så siktar man på produktion redan 2019.

Det Silverstone-baserade företaget är grundat av affärsmannen David Alcraft och till sin hjälp har han folk som jobbat för såväl Morgan, Toyota, Daewoo och Michelin. Bilen i fråga är en blandning av gammalt och nytt. Den drivs av tre elmotorer på all fyra hjul men har även plats för en räckviddsförlängare.

I företagets presentation förekommer gamla klassiska ord som ”2+2” och ”Shooting Brake”. Bilen ska alltså ha ett baksäte av nödtyp och vara en sportig kombi – det sist nämnda är ett begrepp som varit i stort sett bortglömt men som ploppat upp under senare tid med bilar som

De siffror som finns för Alcraft GT visar ett bagageutrymme på 500 liter, en räckvidd på 48 mil, totalt 600 hästkrafter samt en prestanda 0-100 km/h på 3,5 sekunder. Batterierna ska ligga i en T-form bakom framsätena och designelement som sticker ut är den blottade kolfiberkonstruktionen i B-stolparna.

Läs mer här: Alcraft GT – ny teknik och gamla begrepp

kommentarer