EU har godkänt PSA:s köp av Opel
By Mattias Rabe
I början av juni skrev vi om att Opel-affären mellan franska PSA-koncernen och amerikanska GM kan komma att slutföras betydligt tidigare än vad som initialt meddelades. I stället för senast mot slutet av året kan överföringen ske redan den 31 juli i år. Men då måste myndigheterna som övervakar konkurrenssituationen på den europeiska marknaden ge sina godkännanden.
Nu är ett av de tunga hindren avklarade då EU-kommissionen under onsdagen meddelade att de inte ser några konstigheter i affären och att den inte innebär några konkurrensproblem.
– I dag har vi tagit ett stort steg. Vi är nu fokuserade på att alla övriga nödvändiga villkor uppfylls för att få till en avslutning, något som planeras till senare i år, säger PSA:s koncernstrategiska chef Patrice Lucas.
21 miljarder kronor kostar det PSA att få Opel (och Vauxhall) till sitt stall.
Läs mer här: EU har godkänt PSA:s köp av Opel