Från Olympic till Torn
STÅNGBY Torns IF kommer att köra med dubbelkommando nästa säsong i division 2-fotbollen.
Richard ”Kalle” Ringhov fortsätter som huvudtränare, men kommer att dela ansvaret med Magnus ”Bloody” Nilsson, som förde upp BK Oympic i division 2.
Idén lanserades av spelarna, som dels ville ha kvar Ringhov, dels ville höra en ny röst. Nu blir det både och.
– Jag ska erkänna att jag var väldigt tveksam till att fortsätta, efter så många år i klubben hade jag så smått börjat intala mig att de var trötta på mig, säger Richard Ringhov.
– När vi pratade tyckte dock många att det hade varit kul med något nytt parallellt med mig. Då ringde jag Magnus!
Kalle Ringhov betonar att han alltid haft en stor respekt för Magnus ”Bloody” Nilsson, som han ofta mött genom åren. När de pratades vid fann de dessutom snabbt varandra.
– Dubbelt ledarskap tror jag blir allt vanligare. Tränarrollen kräver mycket mer än för tio år sedan.
– Ska man lyckas måste det dock till att de som samarbetar har ungefär samma syn på fotbollen och att det finns en ömsesidig respekt och prestigelöshet. Jag är säker på att det kommer att fungera mellan Magnus och mig.
Om, och i så fall hur, jobbet ska fördelas, …
Läs mer här: Från Olympic till Torn