Toppmöte med fokus på flyktingpolitiken
Opinion
Dagens EU-toppmöte har flyktingkrisen som huvudämne. Migrationsministrarna kom för tre veckor sedan överens om en intern omfördelning av de flyktingar som kommer till Grekland och Italien, vilket underlättar för stats- och regeringschefernas diskussioner.
Nu ska toppmötet bekräfta att EU ska ge bidrag till Turkiet, men förhoppningsvis också till Jordanien och Libanon, för att underlätta situationen för de miljoner flyktingar som finns i dessa länder. Det handlar om både humanitärt bistånd och om att hjälpa främst Turkiet med olika administrativa rutiner.
Löfven betonade inför EU-nämnden att EU inte får blunda för demokratiproblemen i Turkiet för att få landet att ta större ansvar för gränskontroller och det egna flyktingmottagandet, vilket var en viktig markering.
Eskil Erlandssons (C) påpekande att humanism och medmänsklighet bör få starkare betoning i toppmötets slutdokument är viktigt för Löfven att föra vidare. Det får inte bli så att enda fokus är att begränsa flyktingströmmen till EU.
Om toppmötet väntas bara bekräfta förberedda beslut blir fredagens ”toppmöte” mellan de svenska partierna om flyktingpolitiken så mycket mera öppet. Då är det viktigt att alla partierna är öppna för kompromisser. Bred enighet är viktig för att klara de problem som följer av att så många kommer under kort tid.
Läs mer här: Toppmöte med fokus på flyktingpolitiken